Celtic Manor
Bilder: 1 2 3

Celtic Manor – i väntan på Ryder Cup

Golfens världselit tävlar om Ryder Cup på Celtic Manor den 1 oktober nästa år. Den splitter nya banan är byggd så att 50 000 man kan se de sista fyra hålen spelas.

Mitt i ett smaragdgrönt parkområde på 1 400 hektar i vackra Usk Valley i Wales ligger en av Europas mest kompletta golfanläggningar. Hit till Celtic Manor Resort kommer golfens 24 absoluta toppnamn i slutet av september nästa år för att tävla. En av världens mest prestigefyllda turneringar, Ryder Cup, pågår här mellan den 1 och 3 oktober år 2010.

Lagledare för Ryder Cups Europalag är Colin Montgomerie, 45, en veteran med åtta Ryder Cup bakom sig. Montgomerie debuterade i Ryder Cup 1991, och spelade med de vinnande Europalagen åren1995, 1997, 2002, 2004 och 2006. USA:s lagledare Corey Pavin, 49, har varit med i tre tidigare Ryder Cup-lag från USA och var med om att ta hem segern för USA år 1995.

”Sedan Ryder Cup förvandlades till en tävling mellan Europa och USA, har parterna vunnit sju gånger vardera.”

Som tävling föddes Ryder Cup redan år 1927 på Worcester Country Club i Massachusetts när en driftig köpman i spannmål och frön, Samuel Ryder, beställde en guldpokal i sitt eget namn. Första gången golftävlingen gick vann USA över Storbritannien. Tävlingen har återkommit vartannat år ända sedan dess, och med tiden har evenemanget blivit golfvärldens absoluta Formel 1. Sedan Ryder Cup år 1979 förvandlades till ett event där hela Europa tävlar mot USA, har USA vunnit sju gånger och Europa sju. En gång slutade matchen oavgjort.

Paul Williams, PR direktör för Celtic Manor Resort, berättar att beskedet om att Celtic Manor Resort blivit utvalt som destination för tävlingen ackompanjerades med enorm pompa och ståt. Att vara värd för Ryder Cup är jämbördigt med att arrangera ett OS. Varje tävlingsomgång iakttar omkring 400 miljoner TV-tittare det jättelika golfeventet.

– Det här är allra första gången som anläggningarna själva fått möjlighet att ansöka om värdskapet för Ryder Cup – och allt gick i rena OS-stilen i en enorm formell budgivningstävling, berättar Paul Williams.

– Det var vi och Englands Slaley Hall som tävlade, och Sverige som inte hade något bestämt förslag på anläggning då. Skottland hade bland andra St Andrews och Gleneagles med som sina förslag. I slutet på september 2001 fick vi beskedet att vi blivit utsedda att ta hand om 2009 års Ryder Cup, men tävlingen flyttades till jämna år och det blev 2010 istället. Nästa utnämning till Ryder Cup tror jag att Sverige kommer att få på fantastiska Bro Hof Slott!

För Bro Hof, och alla andra Ryder Cup-spekulanter, kan det vara intressant att veta vad som egentligen krävs för att vinna en budgivningsrunda till Ryder Cup. Celtic Manor Resort investerade exempelvis hela 20 miljoner pund för att bli värdigt tävlingens status. Pengarna användes bland annat till den nya Ryder Cup-banan 2010 och till ett nytt klubbhus. Och ett och ett halvt år innan tävlingens startskott har biljetter till Ryder Cup på Celtic Manor Resort redan börjat säljas.

”Celtic Manor Resort investerade 20 miljoner pund för att bli värdigt tävlingens status.”

Varför vann just Celtic Manor Resort budgivningstävlingen?
– Vi har rätt infrastruktur att implementera tävlingen. Vi är rustade att ta hand om 50 000 åskådare om dagen, vi har en enorm tältby, plattformar för hospitality, en ny väg som ansluter oss till motorleden M4, 90 minuters restid till London och mycket annat. Dessutom förband vi oss vid att bygga nio helt nya hål i samband med att vi utsågs att ta hand om Ryder Cup. Utöver det har vi byggt de sista fyra hålen på 2010-banan på kullar, vilket gör det möjligt för så många som 50 000 personer att se de sista fyra hålen med ordentliga kikare.

Var ska alla dessa 50 000 åskådare sova under tävlingsdagarna?
– Vi har 400 rum och 32 lyxsviter i vår nya fina resort och i vårt gamla hotell där spelarna och sponsorerna får plats, plus att man kan spela på ytterligare två golfbanor hos oss, Roman Road och Montgomerie, byggd av Europalagets ledare Colin Montgomerie. Dessutom har vi ett konferenskomplex för 1 500 delegater, 40 mindre mötesrum, fyra restauranger, ett SPA och två gym. Nära oss finns ytterligare tre stora hotell, och inom 40 minuters reseavstånd finns hotell i Cardiff, Swansea och Bristol. Det här är en stor sak för Wales och vår Sports Union som kommer att inbringa omkring 130 miljoner euro till turistnäringen. Många, många hotell och restauranger kommer att få glädje av Ryder Cup. Det har en långtgående positiv effekt för både golfen i Wales och för vår turistnäring.

Blir Ryder Cup en lönsam affär för er trots de enorma investeringar ni gjort?
– Det är Ryder Cup som sköter försäljningen av biljetterna via Ryder Cup Travel Services i Storbritannien på www.rcts.co.uk och Premier Golf i USA på www.premiergolf.com och på den försäljningen tjänar vi inga pengar. För oss är det här en enorm marknadsföringschans. Det är jättemånga människor som vill åka och prova en bana som Tiger Woods ska spela i Ryder Cup. Sedan, när tävlingen går, kan dessa besökare titta på tävlingen och säga: ’’Så svårt var det att spela det hålet’’ och ’’Undrar hur Tiger gör med det vattendraget som var så knivigt …’’ Andra kommer att vilja spela banan efter att de sett eliten spela Ryder Cup på Celtic Manor.

Många företag, som Vodafone, bokar redan in sig på vår konferensanläggning, som faktiskt utsetts till landets främsta.

”Det är jättemånga människor som vill åka och prova en bana som Tiger Woods ska spela i Ryder Cup.”

Vad är det för speciellt med er 2010-bana, hur svår är den och vad har du själv i handikapp?
– Nya 2010 är (förstås) min absoluta favoritbana – det är verkligen sant! Jag har 14 i handikapp tycker att banan är en skön utmaning. De som ritade Ryder Cup-banan hade visionen att skapa 18 hål som verkligen erbjuder en suverän kraftmätning för världens bästa golfare under matchomständigheter. Det är de många vattendragen som mest manifesterar den önskan. Riktigt klassiska matchdilemman gestaltar sig hela tiden, tack vare dem. Long-drivespelare får chansen att slå slag över stora vattendrag – om de vågar … Andra kommer att välja att spela säkert istället.

Den nya banan är på par 71 och har nio splitter nya hål – det 1:a, 5:e, 14:e, 16:e, 17:e och 18:e innehåller alla det fruktade vattenelementet. Designen är gjord av European Golf Design (EGD) under ledning av deras chefdesigner, Ross McMurray.

Banan kommer att ha fler utsiktspunkter än vad som varit fallet under någon tidigare Ryder Cup-match. Eftersom det bara är 24 spelare och ett enormt uppbåd av åskådare har det tidigare varit mycket svårt för större skaror att kunna följa spelet direkt.

Vilka turneringar har varit skojigast för Celtic Manor hittills?
– Vi har haft en All Star Cup här som var jätterolig. Då spelade Catherine Zeta Jones för Europa mot sin make Michael Douglas som spelade för USA! Det var Europa som vann den matchen … Skådisen William Baldwin var med då, modellen Jodie Kidd var där, Robbie Williams kom för att titta på, sångaren Meatloaf spelade och Jane Seymour, skådespelerskan var också med på banan.

”De sista fyra hålen är byggda på kullar, vilket gör det möjligt för 50 000 personer att se med ordentliga kikare.”

Vad händer på turneringsfronten innan Ryder Cup?
– Vi har Celtic Manors Wales Open här i juni både i år och nästa år. Dessutom kommer All Star Cup tillbaka. Ungefär tre veckor innan Ryder Cup i slutet av september 2010 stänger vi banan för att se över anläggningen. Då nagelfar de som sköter våra greener att allt är i sin ordning och att fördelar från både Europa och USA bakas in.

Om Bro Hof får chansen att stå värd för ett Ryder Cup får vi vänta ett tag innan glansen sprider sig över Sverige. Innan dess ska många andra banor vara värdar. År 2012 går Ryder Cup på Medinah Country Club i Medinah, Illinois, USA, år 2014 spelas Ryder Cup
i Gleneagles (PGA Centenary Course), Auchterarder, Perthshire, Scotland, år 2016 är det dags för Hazeltine National Golf Club att vara Ryder Cup destination i Chaska, Minnesota och först år 2018 finns en möjlig lucka innan det är dags för

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Viktigt med välkända klädkoder

VETT & ETIKETT Bankett eller releaseparty? En klädkod underlättar för gästen vid mer formella tillställningar, därför är det av betydelse att använda en etablerad klädkod som är välkänd. Det gäller både privat och i affärer. Affärsresenärens expert på vett & etikett, Mats Danielsson, ser till att ni har rätt kläder vid rätt tidpunkt.

Mazda slår tillbaka

AFFÄRSRESENÄREN TESTAR Från ett liv i skymundan tar Mazda nu steget mitt in i den svenska kombieliten. Med yttermåtten 480x184x148 cm är dess linjesköna nya 6 (den heter bara så!) enmellanklassare med storbilsambitioner. Som kombi rymmer den fyra bekvämt med hygglig plats i mitten bak. Bagagerummet är medelstort med 520-1665 liter utan resp. med fällt baksäte. Det är vettigt format med lastkrokar och praktisk insynsskydd.

Prisvärda affärsluncher

AFFÄRSLUNCHER Långbro Värdshus i Älvsjö är definitivt en av södra Stockholms bästa krogar. Restaurangen, som ligger i ett vackert sekelskifteshus med stuckaturer, gedigna snickerier och öppna spisar, serverar mestadels svensk husmanskost utan krusiduller.

Kampen mellan tåg och flyg hårdnar

AKTUELLT Snabbtåget har skördat många offer inom flygindustrin sedan japanska Shinkansen sattes i trafik i samband med Olympiska spelen. Efterföljare i Europa som TGV har gjort processen kort med flyget på vissa sträckor som Paris-Lyon, London-Paris, London-Bryssel där avståndet varit mindre än 50 mil. Och nu flåsar tåget flyget i nacken även på längre distanser som upp till 80 mil.

”Nu är jag inte rädd längre”

INTERVJU Han är affärsjournalisten som gick från att vara Sveriges sämsta chef till att leda Sveriges bästa chefstidning. Affärsresenären har ätit lunch med Henrik Frenkel som berättar om ängeln i sitt liv, den stora vändpunkten och revanschlusta.

Börschefen som aldrig haft långsiktiga mål

INTERVJU Från socialdemokratisk statssekreterare till börschef. Jens Henrikssons drivkraft är att ha roligt på jobbet. Affärsresenären har träffat Stockholmsbörsens vd.

Panamas framtid är ljus

EKONOMI Panama är idag Latinamerikas snabbaste växande land och enligt Internationella valutafonden (IMF) kommer landet sannolikt att ligga i topp under de närmaste fem åren.

Nätverka effektivt på affärsresan

REPORTAGE Som affärsresenär träffar man ständigt på nya intressanta kontakter på mässor, möten, flyget, hotellet och andra platser där många affärsresenärer samlas. Om du är aktiv och målmedveten kan dessa kontakter utgöra en viktig del av ditt nätverkande och bli en betydelsefull i arbetet med att få in nya affärer.

SJ har frusit fast

AKTUELLT SJ var för ett halvdussin år sedan ett av få järnvägsbolag i världen som med framgång kunde konkurrera med flyget på medeldistanssträckor. Idag är läget tyvärr annorlunda. Affärsresenären har tagit temperaturen på ett tågbolag som återigen får svidande kritik.

Ekonomisk karneval med frågetecken

TILLVÄXT Brasilien är ett välskött land som är politiskt stabilt och demokratiskt, men tillväxten har minskat från 7,5 procent 2010 till 2,7 procent förra året och kanske inte ens når 2 procent i år. Många menar att den brasilianska modellen där staten går i spetsen för utvecklingen har lett in landet in i en återvändsgränd.

Fler artiklar

Branschnytt

Coola Sverige är hett i USA

2013-05-16 14:44 Resandet från USA till Sverige ökar och antalet övernattningar på svenska boendeanläggningar var rekordhögt under 2012. Även övernattningarna under januari och februari visade plusresultat.

Norwegian lanserar 20 nya direktlinjer

2013-05-16 14:00 Norwegian lanserar 20 nya direktlinjer i årets vinterprogram med uppstart hösten 2013. Från Stockholm utökar bolaget antalet direktlinjer till Malaga, Gran Canaria, Alicante och Teneriffa.

Kvinnor tänker på miljön - män på plånboken

2013-05-10 10:14 Sex av tio svenska bilister, 59 procent, tänker alltid på att köra bränslesnålt när de kör bil. Tre av tio, 29 procent, gör det ibland.

Icelandair och WestJet startar ett samarbete

2013-05-10 09:54 Icelandair och Kanadas näst största flygbolag WestJet startar ett samarbete via s k interline avtal vilket enkelt uttryckt innebär att företagen kan sälja och ställa ut biljetter på varandras rutter.

White guide-signerad ombordmeny på Sundsvallsflyg

2013-05-06 16:22 Sundsvallsflyg höjer nu kvalitén på sin ombordmeny. I dagarna har bolaget inlett ett långsiktigt samarbete med White Guide.

Många tar tåget när ABBA The Museum öppnar

2013-05-06 16:08 ABBA The Museum har världspremiär den 7 maj. Många kommer att ta SJs tåg till Stockholm för att uppleva det mesta från ABBAs fantastiska karriär.

Allt fler positiva till en klimatsmart livsstil

2013-04-30 12:08 En studie gjord av forskare vid Chalmers och Göteborgs universitet visar att allt fler svenskar anser att en förändrad livsstil är nödvändig för att lösa klimatkrisen, medan färre tror på tekniska lösningar.

Mer branschnytt

Sök affärsresor i Sverige

I samarbete med Sverigeresor.se

Prenumerera på nyhetsbrevet

Prenumerera på det kostnadsfria och månatliga nyhetsbrevet från Affärsresenären!


Be Resor AB
Grönhögen Golf
Travel World
Taxibokning
Ikon AB