Infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Svärd och NCC Roads startade under lördagen bygget av framtidens väg. Försöken att under färd leda ström från vägen till elbilar inleds redan i vår.
Vägtrafiken står för 44 procent av koldioxidutsläppen i Sverige. Av dessa kommer en tredjedel från godstansporter och två tredjedelar från personbilar. Men genom att lägga ned elskenor i asfalten och utrusta vanliga elbilar med en rörlig arm som leder elektriciteten, kan man på sikt få bukt med utsläppen från fossila fordonsbränslen.
I början av juni inleds ett skarpt försök på Test Track som ligger inom Airport City Stockholm i närheten av Arlanda flygplats. Där har NCC Roads börjat utrusta en 200 meter lång vägsträcka med elskenor. Om försöken med matning till elbilar under färd blir framgångsrika är vinsterna stora. Elbilarna klarar hundratals mil utan att ladda och resorna blir betydligt billigare.
– Allt beror på vart politiken styr kostnaderna. Men eftersom prisskillnaden mellan el och bensin är stor, är en halvering av bränslekostnaden per mil ingen djärv gissning, säger Gunnar Asplund, vd på Elways och innovatör bakom projektet.
Det finns flera sätt att mata ström till elbilar under färd. Elways förstudie har visat att konduktiv matning, det vill säga samma elteknik som i en leksaksbilbana, är mest fördelaktigt. Det möjliggör storskalig ombyggnad av alla större vägar i Sverige.
– För att en sådan investering ska vara mödan värd måste elvägen kunna leda ström till både tunga lastbilar och personbildar. Tekniken måste förstås vara pålitlig och investeringarna får inte bli för dyra. Konduktiv matning uppfyller alla dessa krav, säger Gunnar Asplund.
Det räcker med att elektrifiera 2-4 procent av vägnätet i Sverige. Kortare resor mellan de stora elektrifierade vägarna kan klaras med batteridrift. Kostnaden beräknas till 80-100 miljarder kronor, men den sparar samhället in på några år genom att bruka el istället för fossila bränslen.
Elvägsprojektet är ett samarbete mellan Elways AB, Airport City Stockholm, NCC, Arlandastad Holding AB, Kungliga Tekniska Högskolan och Energimyndigheten. Projektet har beviljats 9 miljoner kronor av staten genom Energimyndigheten.
VETT & ETIKETT Bankett eller releaseparty? En klädkod underlättar för gästen vid mer formella tillställningar, därför är det av betydelse att använda en etablerad klädkod som är välkänd. Det gäller både privat och i affärer. Affärsresenärens expert på vett & etikett, Mats Danielsson, ser till att ni har rätt kläder vid rätt tidpunkt.
AFFÄRSRESENÄREN TESTAR Från ett liv i skymundan tar Mazda nu steget mitt in i den svenska kombieliten. Med yttermåtten 480x184x148 cm är dess linjesköna nya 6 (den heter bara så!) enmellanklassare med storbilsambitioner. Som kombi rymmer den fyra bekvämt med hygglig plats i mitten bak. Bagagerummet är medelstort med 520-1665 liter utan resp. med fällt baksäte. Det är vettigt format med lastkrokar och praktisk insynsskydd.
AFFÄRSLUNCHER Långbro Värdshus i Älvsjö är definitivt en av södra Stockholms bästa krogar. Restaurangen, som ligger i ett vackert sekelskifteshus med stuckaturer, gedigna snickerier och öppna spisar, serverar mestadels svensk husmanskost utan krusiduller.
AKTUELLT Snabbtåget har skördat många offer inom flygindustrin sedan japanska Shinkansen sattes i trafik i samband med Olympiska spelen. Efterföljare i Europa som TGV har gjort processen kort med flyget på vissa sträckor som Paris-Lyon, London-Paris, London-Bryssel där avståndet varit mindre än 50 mil. Och nu flåsar tåget flyget i nacken även på längre distanser som upp till 80 mil.
INTERVJU Han är affärsjournalisten som gick från att vara Sveriges sämsta chef till att leda Sveriges bästa chefstidning. Affärsresenären har ätit lunch med Henrik Frenkel som berättar om ängeln i sitt liv, den stora vändpunkten och revanschlusta.
INTERVJU Från socialdemokratisk statssekreterare till börschef. Jens Henrikssons drivkraft är att ha roligt på jobbet. Affärsresenären har träffat Stockholmsbörsens vd.
EKONOMI Panama är idag Latinamerikas snabbaste växande land och enligt Internationella valutafonden (IMF) kommer landet sannolikt att ligga i topp under de närmaste fem åren.
REPORTAGE Som affärsresenär träffar man ständigt på nya intressanta kontakter på mässor, möten, flyget, hotellet och andra platser där många affärsresenärer samlas. Om du är aktiv och målmedveten kan dessa kontakter utgöra en viktig del av ditt nätverkande och bli en betydelsefull i arbetet med att få in nya affärer.
AKTUELLT SJ var för ett halvdussin år sedan ett av få järnvägsbolag i världen som med framgång kunde konkurrera med flyget på medeldistanssträckor. Idag är läget tyvärr annorlunda. Affärsresenären har tagit temperaturen på ett tågbolag som återigen får svidande kritik.
TILLVÄXT Brasilien är ett välskött land som är politiskt stabilt och demokratiskt, men tillväxten har minskat från 7,5 procent 2010 till 2,7 procent förra året och kanske inte ens når 2 procent i år. Många menar att den brasilianska modellen där staten går i spetsen för utvecklingen har lett in landet in i en återvändsgränd.
2013-05-23 20:48
2013-05-23 19:56
2013-05-23 19:43
2013-05-16 14:44
2013-05-16 14:00
2013-05-10 10:14
2013-05-10 09:54
Mer branschnytt