Att ge dricks har sina avigsidor och kan i värsta fall resultera i rena upplopp. Vad som är rätt i ett land kan vara rena katastrofen i ett annat. Men de här tipsen kostar inget.
Belgien: Dricksen är inbakad i taxi – och restaurangnotor men det är vanligt att man lägger på några procent på notan.
Brasilien: Betala 10 procent i dricks på krognotan och runda av uppåt på taxinotan.
Cypern: Betala 10 procent i dricks på krognotan. När det gäller taxi rundar man av uppåt.
Danmark: Dricksen är inbakad i restaurang- och taxinotor.
Estland: Dricks är inte vanligt i Estland men en bra regel är att runda av uppåt både vad gäller krognotor som taxinotor.
Finland: Dricks ingår i restaurang - och taxinotor men det är fritt fram att ge en extra dusör om servicen varit till mer än belåtenhet.
Frankrike: Dricksen ingår i restaurang-, hotell- och barnotor men det är vanligt att man lämnar lite växelpengar i samband med betalningen. Taxichaufförer förväntar sig 10-15 procent.
Grekland: Man betalar vanligtvis 10-15 procent på både krog - och taxinotor.
Holland: Dricks är inbakad på alla taxi-, hotell- och restaurangnotor. Men det är ändå vanligt att man lämnar lite växelpengar i samband med betalningen.
Irland: Man betalar mellan 10 och 14 procent på restaurangnotan om serviceavgiften inte ingår. På taxinotan är det vanligt att betala 10 procent.
Israel: 10-15 procent är brukligt på restaurangnotan och 5-10 procent på taxinotan.
Italien: Dricks och statlig skatt är inbakad i alla hotellnotor. Man betalar 10 procent på krognotan och rundar av uppåt på taxinotan.
Kanada: Man betalar 10 procent på restaurangnotor och 15 procent på taxinotor.
Lettland: Även om det inte är obligatoriskt är det numer vanligt att lägga på 10 procent av restaurangnotan. För taxi lägg till några mynt extra förutom priset på notan.
Luxemburg: Dricks är inbakad i restaurangnotor. Taxichaufförer räknar med 15 procent i dricks.
Malta: 15 procent förväntas på restauranger om dricksen inte är inbakad i notan. Taxichaufförer förväntar sig 10 procent.
Monaco: Hotell och restauranger bakar normalt in dricks på 15 procent i notan. Är inte dricksen inräknad så lämna ändå 15 procent. Taxichaufförer väntar sig också 15 procent.
Norge: Dricks är ovanligt utanför de större orterna. Dricks ingår i hotell- och restaurangnotor men det är brukligt att ge ca 10 procent. Taxichaufförerna är tacksamma om man rundar av uppåt med en tio kronor.
Polen : Dricksen ingår oftast i restaurangnotan men man betalar vanligen mellan 10 och 15 procent på krognotan och 10 procent på taxinotan.
Portugal: Dricks ingår i restaurang - och taxinotor men det är vanligt att man betalar mellan 5 och 10 procent på krognotan. Samma gäller för taxi.
Rumänien: Man förväntar sig 10 procent på restaurang- och taxinotor.
Ryssland: Man betalar vanligtvis mellan 10 och 15 procent på krognotan.
Schweiz: Dricks ingår i såväl restaurang – och taxinotor men det är fritt fram att betala en extra slant om servicen var över det förväntade.
Serbien-Montenegro: Det är brukligt att lägga 10 procent på både restaurang- och taxinotor.
Spanien: Dricks ingår i restaurang- och taxinotor men det är ändå vanligt att man betalar mellan 5 och 10 procent av priset.
Storbritannien: 10-15 procent för taxi, 10-15 procent av krognotan om dricks inte ingår.
Sverige: Dricks ingår i restaurang- och taxinotor men det är vanligt att man lägger på en extra peng om servicen varit bra.
Tjeckien: Dricks ingår men det är brukligt att betala 10 procent på krognotan. Samma sak gäller för taxi.
Tyskland: Betala ca 5 procent på restaurangnotan och runda av upp till närmaste euro på taxinotan.
Ungern: Dricks är inte obligatorisk men 10-15 procent är normalt på krogen. Runda av uppåt på taxinotan.
USA: Man betalar vanligtvis 10 procent på taxinotan och 15-20 procent på restaurangnotan.
Österrike: På restaurangnotor har man bakat in 10-15 procent men det är vanligt att man själv lägger på ytterligare 5 procent. Taxichaufförer förväntar sig 5 procent för en kortare körning och 10 procent för en längre resa.
Asien: Asien med dess mångfald av kulturer och sedvänjor har varit ett minfält när det gäller att betala dricks. Vissa länder har det, och i andra länder betraktats det som en ren förolämpning att betala dricks. På många håll är seden totalt okänd. Men i takt med invasionen av västerlänningar har sederna luckrats upp och på många håll ses dricks nu som en extra löneförmån.
Japan: Dricks är inte vanligt i Japan varken för restauranger eller taxi men det är brukligt att man betalar en extra slant som servicen varit bättre än väntat.
Hongkong: Dricks är inbakat i både restaurang- och taxinotor men det är brukligt att ge 10 procent på krogen och runda av uppåt på taxinotan.
Kina: Det är inte brukligt att betala dricks på taxi- eller restaurangnotor.
Malaysia: Dricks ingår på krogen men det är brukligt att man betalar upp till 10 procent om man är mycket nöjd med servicen och maten. Samma sak
gäller taxi.
Singapore: Dricks ingår i både restaurangnotor och taxinotor.
Sydkorea: Dricks förväntas inte men en serviceavgift på 10 procent är inbakad i restaurangnotan. Man brukar betala taxichauffören dricks om han hjälper till med bagaget.
Thailand: Det är vanligt att lägga 10 procent av krognotan i dricks på bättre ställen. När det gäller taxi rundar man vanligtvis av upp till närmaste 5 bath.
Det är varje affärsresenärs mardröm när hotellets bärare dumpat ditt bagage i rummet, visat dig hur fjärrkontrollen fungerar, hur du slår på belysningen och luftkonditioneringen och sedan tittar uppfordrande på dig. I ren desperation gräver man fickan efter några sedlar och lämnar ifrån sig dem i förhoppningen om att man varken förolämpat honom eller blivit den störste bidragsgivaren till hans sons universitetsutbildning.
Om du betalar mindre än 15 % i New York så kanske inte bokningen finns där när du kommer tillbaka nästa gång. I Asien med dess mångfald av kulturer och seder kunde det förr vara rena minfältet. Idag med Västerlandets influenser även inom servicesektorn har dricks blivit accepterad.
Av alla resenärer är affärsresenären den mest utsatte. Denne upplevs över hela världen som obeskrivligt rik och alla gör allt för att komma över hans eller hennes pengar. För att uppnå detta mål finns det olika sätt i olika länder, men syftet är detsamma.
Själv gjorde jag mitt hittills enda misstag en tidig morgon för många år sedan då jag stod och väntade på en taxi utanför mitt hotell i Kapstaden. Den på gatan hopsjunkna kvinnan i trasiga kläder med ett litet barn vid bröstet gav mig i utbyte mot allmosa ett oemotståndligt anbud om särbehandling i mitt nästa liv. Min bristande insikt gjorde att jag föll till föga och tömde min ficka på växelpengar och det dröjde inte länge förrän jag nästan överfölls av andra ”behövande” som hade bevittnat det hela.. Oavsett min status i ett senare liv hade jag begått ett brott mot en av "resenärens gyllene regler vid besök i främmande land" – att inte göra dig av med växelpengarna i fickan - senare upphöjd närmast till lag i Baedekers guideböcker.
Globala strategier
Strategier av global karaktär tycks även finnas bland taxichaufförer och bärare på hotell. Det spelar ingen roll om man är i Moskva, Lissabon, Seoul eller Sydney. Den trötte resenären blir ett lätt byte för den förslagne taxichauffören redan på flygplatsen. Tusen larmsignaler borde ljuda då denne inställsamt frågar om det är första besöket. Svarar man ja
är risken överhängande för extra sightseeing eller ändrad taxa och att resan avslutas med ett yrkande på dricks.
Vana mottagare av dricks finner man t ex bland bärare, portierer, taxichaufförer och kypare. De ser din slant som rutin och i praktiken är den också ofta en väsentlig del av deras lön. Min erfarenhet är att det kan löna sig att komma ihåg de mer "oerfarna dricksmottagarna". Få skulle t ex komma på tanken att ge dricks åt hotelltelefonisten. Gör det och hon kommer att leta reda på dig var du än befinner dig. Själv minns jag ett hotell i staden Gdansk i Polen 1981. Jag var där för att skriva om
fackföreningsrörelsen Solidaritet.
De polska myndigheterna var inte roade av utländska medias rapportering och bröt med jämna mellanrum telefonförbindelserna med Warszawa eller störde samtalen. Efter att i flera timmar ha misslyckats med att få telefonkontakt gick jag ner till växeln, lade en 20-dollar-sedel på bordet och frågade telefonisten om hon kunde hjälpa mig.
Den kvällen var jag den ende reportern på plats som kom igenom.
Allmänna regler inför resan
Om möjligt, ta reda på via affärsbekanta eller vänner vad taxiresan normalt kostar mellan flygplatsen och city. Det kan bespara dig onödig sightseeing, särskilt kvällstid, och en dyrare resa.Försök också att i förväg ta reda på vad hotell- och restaurangpersonal förväntar sig i dricks. Det kan både spara pengar och bespara dig pinsamma situationer. Ju dyrare hotell desto mer dricks får du räkna med att lägga på. Med undantag av ett fåtal länder räknar personalen med att bli frikostigt belönade även för den minsta syssla.
Ha alltid växelpengar tillgängligt
Den tveklöst mest hårresande upplevelsen för den ”dricks-osäkre” resenären inträffar när bäraren eller personalen från room service dröjer sig kvar i rummet. Då förlorar de flesta fattningen, rodnar
och börjar desperat gräva i fickorna.
TIP= To Improve Promptness
Dricks kan också vara en garanti för att hotellbokningen plötsligt existerar, att taxin kommer eller att väckningen effektueras. Att uppmuntra sådant "dricksmissbruk" är givetvis förkastligt men när man anländer med jetlag i kroppen och i tidsbrist, kan det vara svårt att hålla på alla principer.
Engelskans "tip" står egentligen för "To Improve Promtness". Trögfotade byråkrater och servicepersonal i vissa delar av vår värld kan springa benen av sig för att utföra en begäran om de anser att dricksen står i proportion till arbetsinsatsen. Om man ställs inför ett moraliskt dilemma när det gäller att ge dricks till den här typen av medmänniskor, måste man fråga sig hur viktigt ens ärende är.
I muslimska länder har ordet baksheesh – "dela med dig av din rikedom” – en speciell betydelse. En av islams fem grundpelare är att ge allmosor till de fattiga. Besökare inser dock snart att ordet har en
betydligt vidare tolkning.
I Europa utsätts inte affärsresenärer för den här typen av uppvaktningar. Vi har istället utvecklat ”serviceavgiften” till ett heltäckande system som garanterar vissa yrkesgruppers dricks vare sig de gjort sig förtjänta av den eller inte.
När jag reser har jag kommit till slutsatsen att inte vara bunden till några särskilda principer då det gäller dricks. Jag föredrar att själv avgöra vem som förtjänar mina surt förvärvade slantar.
Lunchmötet Han är juristen som tackade nej till ett toppjobb i Bryssel för att utmana sig själv i företagsbranschen. Och blev miljonär på kuppen. Affärsresenären har ätit lunch med Douglas Roos som äger sajten Nyheter24. – Ville man följa med på skidresan i Alperna var det till att rulla ihop stålarna själv.
Smarta resor När resandet var en lyx och inte enbart en nödvändighet tog en flygning över Atlanten 29 timmar och gick löst på närmare 40 000 i dagens penningvärde. För den summan hade man råd med medhavda kockar som gjorde allt ombord från scratch. Då var även resandet med flyg i ekonomiklass glamoröst och maten en upplevelse.
Tillväxt ”Den chilenska modellen dras med lite skavanker men behöver bara finjusteras”, säger Sebastian Pinera, den förste folkvalde presidenten i landet från ett mittenparti på ett halvsekel.
TRANSPORT Rälsen sträcker sig över hela vårt land som ett grovmaskat nät och med tåget når man en mängd destinationer som ligger långt ifrån flygplatser, men fungerar det som det ska att ta sig från en punkt till en annan? Affärsresenären har luskat i när tåget går som på räls – och när det spårar ur.
RESA I Europas hjärta ligger landet med ölbryggerier, konsthistorisk arkitektur och lummiga landskap. I det gröna gömmer sig ett stort antal golfbanor. Tjeckien är det perfekta resmålet för den som vill kombinera en golfweekend med välgörande kroppsbehandlingar och berikande kulturupplevelser.
TÅG Nya snabbtåg erövrar världen, men det finns problem och motsättningar. Affärsresenären har scannat av läget runt om i världen.
KONFERENS Du måste logga ut för att kunna logga in. På Lidingö utanför Stockholm ligger det nylanserade konferenshotellet som satsar på avslappning och back to basic. Bakom konceptet står hotellveteranen Ejnar Söder med söner. Det funkar väldigt bra oss tre emellan. Det viktigaste är att ha humor och ta lätt på småsaker. Undantaget är förstås skarven på lampskärmarna, säger Ejnar.
INFRASTRUKTUR Miljödomstolen har sagt nej till att tillåta civil flygtrafik från Ärna. Frågan ligger nu hos miljödepartementet, som i sin tur väntas skicka ut ärendet på remiss inom regeringen.
DIGITALSMART I princip alla bärbara datorer har säkerhetsskydd, som antivirus och brandväggar, men bara en av hundra personer har skydd mot virus och intrång i sina smarta telefoner.
GOLF I morgon samlas 20 sponsorer och 140 spelare från olika branscher på Vidbynäs Golf Club, söder om Stockholm. Till årets upplaga har deltagare från hela tolv olika länder anmält sig.
2012-01-18 13:23
2012-01-18 13:19
2012-01-18 13:18
2012-01-18 13:16
2012-01-18 13:12
2012-01-11 13:48
2012-01-11 13:46
Mer branschnytt