Indien

Indiens ekonomi växer snabbt

När Indien blev självständigt för 60 år duggade domedagsprofetiorna tätt och skarpast i tonen var Winston Churchill som i ett berömt tal beskrev Indien med ett geografiskt uttryck som "inte var mer enat än Ekvatorn”.

Andra befarade att Indien under ledning av bramanerna "snabbt skulle återgå till medeltidens barbarism och umbäranden ", och det var många som såg slakten på omkring en miljon flyktingar i samband med delningen av subkontinenten 1947 som en bekräftelse på detta.

Med en ekonomi som år efter år hade en stadig tillväxt på 3 procent fram till 1980-talet – en takt som något nedlåtande betecknades som "hinduisk tillväxttakt" – betraktades Indiens möjligheter att bli en första rangens nation som marginella.

Men pessimisterna hade fel. Nu 60 år senare har Indien stärkt sin demokrati, fått slut på svälten, mer än halverat den värsta fattigdomen, dramatiskt förbättrat läs- och skrivkunnigheten och
hälsovården och uppnått en global konkurrenskraft inom informationsteknologi, telekommunikation och läkemedel. Dessutom har Indien kommit med i den lilla exklusiva grupp som förfogar över kärnvapen, skapat fler miljardärer än något annat land i Asien och utvecklats till en av världens mest dynamiska och snabbväxande ekonomier och rankas idag som fjärde största land när det gäller köpkraft.

Under det senaste decenniet har Indien tillskansat sig en ny geo-strategisk betydelse. I en amerikansk underrättelserapport anser man att Kinas och Indiens inträde på världsscenen kommer att omvandla det geopolitiska landskapet på samma sätt som Tyskland på 1800-talet
och USA i början av 1900-talet. Det är dock ingen tvekan om vem av de två asiatiska stormakterna som USA:s känner mest samhörighet med.

Ett Indien som kan bli en ”geopolitisk motvikt” till Kina gör landet till
en naturlig partner för USA och George Bush har på senare tid försökt återskapa det strategiska samarbete med Indien som legat nere under det kalla kriget.
– Indien är en stormakt med en snabbt växande ekonomi och kommer inom ett kvartssekel att vara en av världens fem största ekonomier och landet kommer också att bli världens största räknat i befolkning, sa amerikanske UD-mannen Nicholas Burns nyligen.

Under de tre senaste åren har Indien haft en oerhört stark tillväxt. 2006 uppmättes den till 9,4 procent vilket innebar att Indiens ekonomi var den näst snabbast växande i Asien och närmar sig med snabba steg Kina. Enligt den indiska planeringskommissionen väntas landets ekonomi öka med i genomsnitt 9 procent per år under femårsplanen 2008-2012.

När man talar om det ”nya” Indien är det lätt att glömma att undernäringen bland barn är värre än i delar av sub-Sahara Afrika - 45.9 procent av barnen under tre år, en siffra som enligt FN:s
barnfond, Unicef, endast avspeglar ”en marginell förbättring” under de senaste fem åren.
Världsbanken konstaterade att reformerna från 1990-talet hade lett till en märkbar ökning av inkomstklyftorna. Även om siffrorna är relativt låga internationellt - Indien har 32,5 där 100 står för maximal ojämlikhet – ökar skillnaderna mellan områden i städerna och på landsbygden och mellan utbildad och outbildad arbetskraft.

Även om det finns gott om jobb inom servicesektorn för utbildad arbetskraft, har 90 procent av Indiens arbetskraft lågavlönade jobb.

Strax före självständigheten för 60 år sedan vädjade landets förste premiärminister Jawaharlal Nehru till sina då 340 miljoner landsmän att hjälpa honom att skapa ett fritt Indien där alla skulle få chansen att leva ett drägligt liv.
– Vi ska inte vila förrän vi till fullo infriat vårt löfte att Indiens folk ska få vad som de har rätt till”, sa han vidare.

Idag då en av fyra av Indiens invånare lever en bra bit under vårt existensminimum, har Nehrus löfte inte uppfyllts för en kvarts miljard människor.
Med tanke på att befolkningen väntas öka från 1,1 miljarder idag till 1,5 miljarder kring 2050 och att mer än hälften av denna ökning kommer att ske i landets fem fattigaste stater, kommer det att dröja länge innan Indiens ledare kan lägga sig på sofflocket.

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Hallå där...

Hallå där! ...Tommy Mäkelä, 26-årig föreläsare från Borås, som lyckades vända en tuff uppväxt präglad av sin Aspergerdiagnos och en känsla av att inte passa in. Tommy hade svårt att komma in på arbetsmarknaden, men hittade till slut rätt när han fick prova på föreläsaryrket. Nu jobbar han för att fler arbetsgivare ska våga anställa och se möjligheterna hos individer med funktionshinder.

pia nilsson

Strategier för ett framgångsrikt fondsparande

Ekonomi Många sparare blev brända när de förlorade pengar i samband med förra höstens finanskris. För att bli framgångsrik i sitt fondsparande så gäller det att sprida riskerna.

business class

Historien om business class

business class I tidernas begynnelse – i det här fallet på 1920-talet – fanns det bara en klass. Flygandet var då ett nöje och inte ett stressande mellan olika terminaler.

global ekonomi

Den globala handeln är på väg att normaliseras

handel Världshandeln noterade sin största månatliga ökning på fem år, meddelade det holländska forskningsinstitutet Bureau for Economic Policy Analysis i slutet av september. Enligt institutet var höjningen i juli 3,5 procent efter en reviderad ökning på 1,6 procent i juni.

Lennart Mankert

Karismatisk VD gör Svenska Mässans varumärke starkare än någonsin

Citerat Efter 22 år som VD och koncernchef på Svenska Mässan i Göteborg lämnar Lennart Mankert sin post nästa år.

sao paulo

São Paulo – Sveriges största industristad

Brasilien Sveriges största industristad är São Paulo i södra Brasilien. – I São Paulo finns om kring 200 stycken aktiva svenska företag. Varje år slår de vinstrekord, berättar Jacob Wedin, handelssekreterare på exportrådet i São Paulo.

Therese Albrechtson

Med många järn i elden -Therese Albrechtson är en framgångssaga

Citerat Hon startade sitt första företag redan på gymnasiet och fem år senare har hon startat fyra företag och utsetts till Europas bästa unga entreprenör av tidningen Businessweek.

Ett eget Kina i Sigtuna

Konferens Sedan 1970 har det konfererats på Sigtunahöjden. I dag råder mottot "East meets West" på den kinainspirerade anläggningen, som plockat det bästa ur två världar.

Danielsson

Lars Danielssons comeback

Citerat När jag möter Lars Danielsson på hans nya kontor på åttonde våningen i Hong Kong Building på Chater Road är det en man som verkar avspänd med tanke på den klappjakt han tidigare utsattes för av media efter tsunamiaffären och den mobbing han drabbades av då han sökte nytt jobb på UD.

Vd_max

Max Hamburgare valde Saudiarabien som första utlandsetablering

Tillväxt Hamburgerkedjan Max är ett av de svenska företag som etablerat sig i mellanöstern. Målet är att öppna drygt 30 restauranger inom tio år genom franchising. De inledde sin internationella expansion genom att öppna filialer i Saudiarabien.

Fler artiklar

Tror du att du kommer resa mer eller mindre under 2010 än 2009?

Visa resultat

Sök affärsresor i Sverige

I samarbete med Sverigeresor.se

Prenumerera på nyhetsbrevet

Prenumerera på det kostnadsfria och månatliga nyhetsbrevet från Affärsresenären!