Indien

Indiens ekonomi växer snabbt

När Indien blev självständigt för 60 år duggade domedagsprofetiorna tätt och skarpast i tonen var Winston Churchill som i ett berömt tal beskrev Indien med ett geografiskt uttryck som "inte var mer enat än Ekvatorn”.

Andra befarade att Indien under ledning av bramanerna "snabbt skulle återgå till medeltidens barbarism och umbäranden ", och det var många som såg slakten på omkring en miljon flyktingar i samband med delningen av subkontinenten 1947 som en bekräftelse på detta.

Med en ekonomi som år efter år hade en stadig tillväxt på 3 procent fram till 1980-talet – en takt som något nedlåtande betecknades som "hinduisk tillväxttakt" – betraktades Indiens möjligheter att bli en första rangens nation som marginella.

Men pessimisterna hade fel. Nu 60 år senare har Indien stärkt sin demokrati, fått slut på svälten, mer än halverat den värsta fattigdomen, dramatiskt förbättrat läs- och skrivkunnigheten och
hälsovården och uppnått en global konkurrenskraft inom informationsteknologi, telekommunikation och läkemedel. Dessutom har Indien kommit med i den lilla exklusiva grupp som förfogar över kärnvapen, skapat fler miljardärer än något annat land i Asien och utvecklats till en av världens mest dynamiska och snabbväxande ekonomier och rankas idag som fjärde största land när det gäller köpkraft.

Under det senaste decenniet har Indien tillskansat sig en ny geo-strategisk betydelse. I en amerikansk underrättelserapport anser man att Kinas och Indiens inträde på världsscenen kommer att omvandla det geopolitiska landskapet på samma sätt som Tyskland på 1800-talet
och USA i början av 1900-talet. Det är dock ingen tvekan om vem av de två asiatiska stormakterna som USA:s känner mest samhörighet med.

Ett Indien som kan bli en ”geopolitisk motvikt” till Kina gör landet till
en naturlig partner för USA och George Bush har på senare tid försökt återskapa det strategiska samarbete med Indien som legat nere under det kalla kriget.
– Indien är en stormakt med en snabbt växande ekonomi och kommer inom ett kvartssekel att vara en av världens fem största ekonomier och landet kommer också att bli världens största räknat i befolkning, sa amerikanske UD-mannen Nicholas Burns nyligen.

Under de tre senaste åren har Indien haft en oerhört stark tillväxt. 2006 uppmättes den till 9,4 procent vilket innebar att Indiens ekonomi var den näst snabbast växande i Asien och närmar sig med snabba steg Kina. Enligt den indiska planeringskommissionen väntas landets ekonomi öka med i genomsnitt 9 procent per år under femårsplanen 2008-2012.

När man talar om det ”nya” Indien är det lätt att glömma att undernäringen bland barn är värre än i delar av sub-Sahara Afrika - 45.9 procent av barnen under tre år, en siffra som enligt FN:s
barnfond, Unicef, endast avspeglar ”en marginell förbättring” under de senaste fem åren.
Världsbanken konstaterade att reformerna från 1990-talet hade lett till en märkbar ökning av inkomstklyftorna. Även om siffrorna är relativt låga internationellt - Indien har 32,5 där 100 står för maximal ojämlikhet – ökar skillnaderna mellan områden i städerna och på landsbygden och mellan utbildad och outbildad arbetskraft.

Även om det finns gott om jobb inom servicesektorn för utbildad arbetskraft, har 90 procent av Indiens arbetskraft lågavlönade jobb.

Strax före självständigheten för 60 år sedan vädjade landets förste premiärminister Jawaharlal Nehru till sina då 340 miljoner landsmän att hjälpa honom att skapa ett fritt Indien där alla skulle få chansen att leva ett drägligt liv.
– Vi ska inte vila förrän vi till fullo infriat vårt löfte att Indiens folk ska få vad som de har rätt till”, sa han vidare.

Idag då en av fyra av Indiens invånare lever en bra bit under vårt existensminimum, har Nehrus löfte inte uppfyllts för en kvarts miljard människor.
Med tanke på att befolkningen väntas öka från 1,1 miljarder idag till 1,5 miljarder kring 2050 och att mer än hälften av denna ökning kommer att ske i landets fem fattigaste stater, kommer det att dröja länge innan Indiens ledare kan lägga sig på sofflocket.

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

Viktigt med välkända klädkoder

VETT & ETIKETT Bankett eller releaseparty? En klädkod underlättar för gästen vid mer formella tillställningar, därför är det av betydelse att använda en etablerad klädkod som är välkänd. Det gäller både privat och i affärer. Affärsresenärens expert på vett & etikett, Mats Danielsson, ser till att ni har rätt kläder vid rätt tidpunkt.

Mazda slår tillbaka

AFFÄRSRESENÄREN TESTAR Från ett liv i skymundan tar Mazda nu steget mitt in i den svenska kombieliten. Med yttermåtten 480x184x148 cm är dess linjesköna nya 6 (den heter bara så!) enmellanklassare med storbilsambitioner. Som kombi rymmer den fyra bekvämt med hygglig plats i mitten bak. Bagagerummet är medelstort med 520-1665 liter utan resp. med fällt baksäte. Det är vettigt format med lastkrokar och praktisk insynsskydd.

Prisvärda affärsluncher

AFFÄRSLUNCHER Långbro Värdshus i Älvsjö är definitivt en av södra Stockholms bästa krogar. Restaurangen, som ligger i ett vackert sekelskifteshus med stuckaturer, gedigna snickerier och öppna spisar, serverar mestadels svensk husmanskost utan krusiduller.

Kampen mellan tåg och flyg hårdnar

AKTUELLT Snabbtåget har skördat många offer inom flygindustrin sedan japanska Shinkansen sattes i trafik i samband med Olympiska spelen. Efterföljare i Europa som TGV har gjort processen kort med flyget på vissa sträckor som Paris-Lyon, London-Paris, London-Bryssel där avståndet varit mindre än 50 mil. Och nu flåsar tåget flyget i nacken även på längre distanser som upp till 80 mil.

”Nu är jag inte rädd längre”

INTERVJU Han är affärsjournalisten som gick från att vara Sveriges sämsta chef till att leda Sveriges bästa chefstidning. Affärsresenären har ätit lunch med Henrik Frenkel som berättar om ängeln i sitt liv, den stora vändpunkten och revanschlusta.

Börschefen som aldrig haft långsiktiga mål

INTERVJU Från socialdemokratisk statssekreterare till börschef. Jens Henrikssons drivkraft är att ha roligt på jobbet. Affärsresenären har träffat Stockholmsbörsens vd.

Panamas framtid är ljus

EKONOMI Panama är idag Latinamerikas snabbaste växande land och enligt Internationella valutafonden (IMF) kommer landet sannolikt att ligga i topp under de närmaste fem åren.

Nätverka effektivt på affärsresan

REPORTAGE Som affärsresenär träffar man ständigt på nya intressanta kontakter på mässor, möten, flyget, hotellet och andra platser där många affärsresenärer samlas. Om du är aktiv och målmedveten kan dessa kontakter utgöra en viktig del av ditt nätverkande och bli en betydelsefull i arbetet med att få in nya affärer.

SJ har frusit fast

AKTUELLT SJ var för ett halvdussin år sedan ett av få järnvägsbolag i världen som med framgång kunde konkurrera med flyget på medeldistanssträckor. Idag är läget tyvärr annorlunda. Affärsresenären har tagit temperaturen på ett tågbolag som återigen får svidande kritik.

Ekonomisk karneval med frågetecken

TILLVÄXT Brasilien är ett välskött land som är politiskt stabilt och demokratiskt, men tillväxten har minskat från 7,5 procent 2010 till 2,7 procent förra året och kanske inte ens når 2 procent i år. Många menar att den brasilianska modellen där staten går i spetsen för utvecklingen har lett in landet in i en återvändsgränd.

Fler artiklar

Branschnytt

Dyrare flyg med fri marknad

2013-05-23 20:48 Nya regler skulle öka konkurrensen och sänka biljettpriserna men priserna på inrikesflyg har i stället ökat efter marknadsöppningen och en taxiresa har blivit dubbelt så dyr. Det visar en ny rapport från VTI.

EasyPark lanserar parkeringsapp för Windowsmobiler

2013-05-23 20:42 EasyPark och Microsoft har tagit fram en Windows Phone-version av appen som gör det möjligt att flytta parkeringsautomaten till fickan

Sveriges schyssaste fikaställe

2013-05-23 19:56 På World Fair Trade Day storsatsade Elite Stadshotellet i Eskilstuna på Fairtrade. Alla gäster bjöds på Fairtrade-märkt kaffe, te och kaka.

150 sköna upplevelser med Explore Sweden

2013-05-23 19:43 Plus Guide lanserar nu Explore Sweden, en upplevelsebok och en inspirationsguide till mer än 150 upplevelser runt om i Sverige, allt kopplat till generösa erbjudanden.

Coola Sverige är hett i USA

2013-05-16 14:44 Resandet från USA till Sverige ökar och antalet övernattningar på svenska boendeanläggningar var rekordhögt under 2012. Även övernattningarna under januari och februari visade plusresultat.

Norwegian lanserar 20 nya direktlinjer

2013-05-16 14:00 Norwegian lanserar 20 nya direktlinjer i årets vinterprogram med uppstart hösten 2013. Från Stockholm utökar bolaget antalet direktlinjer till Malaga, Gran Canaria, Alicante och Teneriffa.

Kvinnor tänker på miljön - män på plånboken

2013-05-10 10:14 Sex av tio svenska bilister, 59 procent, tänker alltid på att köra bränslesnålt när de kör bil. Tre av tio, 29 procent, gör det ibland.

Mer branschnytt

Sök affärsresor i Sverige

I samarbete med Sverigeresor.se

Prenumerera på nyhetsbrevet

Prenumerera på det kostnadsfria och månatliga nyhetsbrevet från Affärsresenären!


Be Resor AB
Travel World
Grönhögen Golf
Ikon AB