Snabbare, billigare och mycket enklare. American Express Resekonto introducerar en helt ny lösning för elektroniska hotellvouchers som förenklar vardagen för resebranschen. Den första resebyråpartnern är Carlson Wagonlit Travel som ser att lösningen möjliggör stora besparingar för både kunder, resebyråer, hotell och inte minst för miljön.
American Express Commercial Card vill minska resebyråernas och hotellens administration och ge dem mer tid över till att utveckla kundrelationer. Därför har man lanserat en ny innovativ lösning som tagits fram i samarbete med resebyrån Carlson Wagonlit Travel, men som är applicerbar även för andra resebyråer. Detta möjliggör en stor tidsbesparing för hela resebranschen genom ett minskat användande av pappersvouchers. Elektroniska hotellvouchers förenklar processen och reducerar avsevärt den manuella hanteringen, vilket i sin tur sänker kostnaderna för alla parter.
¬En av många vinnare är statliga myndigheter som i stor utsträckning fortfarande använder pappersvouchers. Med en årlig resebudget på drygt 4 miljarder kronor är besparingspotentialen stor.
– Vi är en svensk organisation med experter som jobbar för att hitta nya innovativa lösningar till den offentliga sektorn i syfte att hjälpa dem att på ett effektivare sätt spara skattebetalarnas pengar. Andra American Express-kontor runt om i världen tittar nu på hur vi jobbar i Sverige, säger Jerker Elming Försäljningsdirektör American Express Commercial Card.
Hotellen är också positiva till denna nya lösning som möjliggör snabbare betalning och minskad administration, men framför allt ökar värdet för kunderna. Naturligtvis medverkar även Scandic Hotels i denna nya lösning.
– I en hårt konkurrensutsatt marknad gäller det att hela tiden öka värdet för våra kunder för att skapa lojalitet. Elektronisk voucher är ett sådant exempel, säger Stephan Stahl, Vice President Sales, Scandic Hotels.
– Besparingarna och smidigheten för kunden, hotellen och även resebyråerna är påtagliga då man beräknar att hanteringen av pappersvouchers och fakturor uppgår till flera hundra kronor per hotellbokning. Detta är en lösning som gynnar hela resebranschen och ger oss mer tid över för det allra viktigaste – att utveckla våra kunders hantering av resor och möten, säger Johan Wilson vVD på Carlson Wagonlit Travel.
Sist men inte minst är detta en ”grön” lösning som radikalt minskar pappersförbrukningen jämfört med tidigare sätt att arbeta.
Tillväxt Idag är arbetslösheten trots den ekonomiska krisen lägre än för ett halvdussin år sedan och Tyskland ett av världens ledande exportländer.
Hallå där Vice President International Sales på Air Berlin. Tysklands näst största flygbolag, som står inför ett händelserikt 2012.
Lunchmötet Han är juristen som tackade nej till ett toppjobb i Bryssel för att utmana sig själv i företagsbranschen. Och blev miljonär på kuppen. Affärsresenären har ätit lunch med Douglas Roos som äger sajten Nyheter24. – Ville man följa med på skidresan i Alperna var det till att rulla ihop stålarna själv.
Smarta resor När resandet var en lyx och inte enbart en nödvändighet tog en flygning över Atlanten 29 timmar och gick löst på närmare 40 000 i dagens penningvärde. För den summan hade man råd med medhavda kockar som gjorde allt ombord från scratch. Då var även resandet med flyg i ekonomiklass glamoröst och maten en upplevelse.
Tillväxt ”Den chilenska modellen dras med lite skavanker men behöver bara finjusteras”, säger Sebastian Pinera, den förste folkvalde presidenten i landet från ett mittenparti på ett halvsekel.
TRANSPORT Rälsen sträcker sig över hela vårt land som ett grovmaskat nät och med tåget når man en mängd destinationer som ligger långt ifrån flygplatser, men fungerar det som det ska att ta sig från en punkt till en annan? Affärsresenären har luskat i när tåget går som på räls – och när det spårar ur.
RESA I Europas hjärta ligger landet med ölbryggerier, konsthistorisk arkitektur och lummiga landskap. I det gröna gömmer sig ett stort antal golfbanor. Tjeckien är det perfekta resmålet för den som vill kombinera en golfweekend med välgörande kroppsbehandlingar och berikande kulturupplevelser.
TÅG Nya snabbtåg erövrar världen, men det finns problem och motsättningar. Affärsresenären har scannat av läget runt om i världen.
KONFERENS Du måste logga ut för att kunna logga in. På Lidingö utanför Stockholm ligger det nylanserade konferenshotellet som satsar på avslappning och back to basic. Bakom konceptet står hotellveteranen Ejnar Söder med söner. Det funkar väldigt bra oss tre emellan. Det viktigaste är att ha humor och ta lätt på småsaker. Undantaget är förstås skarven på lampskärmarna, säger Ejnar.
INFRASTRUKTUR Miljödomstolen har sagt nej till att tillåta civil flygtrafik från Ärna. Frågan ligger nu hos miljödepartementet, som i sin tur väntas skicka ut ärendet på remiss inom regeringen.
2012-02-07 14:51
2012-02-07 10:55
2012-02-07 09:50
2012-02-07 09:49
2012-02-07 09:48
2012-02-07 09:46
2012-02-06 16:21
Mer branschnytt