örst att flytta in i nya Terminal 2 är Air France KLM och Czech Airlines vilket sker 29 maj. Samtidigt flyttar Norwegian sin utrikestrafik från Terminal 2 till Terminal 5.
Stockholm Arlanda Airport genomför för närvarande en total ombyggnad av Terminal 2. Kortare avstånd från entré till gate kombinerat med 2 000 nya kvadratmeter kommer att skapa Sveriges mest effektiva cityterminal. Flygplatsmiljön kommer att vara anpassad för såväl arbete som avkoppling med nya butiker och restauranger.
De första flygbolagen som flyttar in i nya Terminal 2 den 29 maj är Air France KLM och Czech Airlines som ingår i alliansen Sky Team. Resenärerna kommer att få tillgång till Priority Lane direkt och en ny Business Lounge kommer att färdigställas under hösten. Samtidigt flyttar Norwegian sin utrikestrafik från Terminal 2 till Terminal 5, medan inrikestrafiken blir kvar på Terminal 4.
INTERVJU Från socialdemokratisk statssekreterare till börschef. Jens Henrikssons drivkraft är att ha roligt på jobbet. Affärsresenären har träffat Stockholmsbörsens vd.
EKONOMI Panama är idag Latinamerikas snabbaste växande land och enligt Internationella valutafonden (IMF) kommer landet sannolikt att ligga i topp under de närmaste fem åren.
REPORTAGE Som affärsresenär träffar man ständigt på nya intressanta kontakter på mässor, möten, flyget, hotellet och andra platser där många affärsresenärer samlas. Om du är aktiv och målmedveten kan dessa kontakter utgöra en viktig del av ditt nätverkande och bli en betydelsefull i arbetet med att få in nya affärer.
AKTUELLT SJ var för ett halvdussin år sedan ett av få järnvägsbolag i världen som med framgång kunde konkurrera med flyget på medeldistanssträckor. Idag är läget tyvärr annorlunda. Affärsresenären har tagit temperaturen på ett tågbolag som återigen får svidande kritik.
TILLVÄXT Brasilien är ett välskött land som är politiskt stabilt och demokratiskt, men tillväxten har minskat från 7,5 procent 2010 till 2,7 procent förra året och kanske inte ens når 2 procent i år. Många menar att den brasilianska modellen där staten går i spetsen för utvecklingen har lett in landet in i en återvändsgränd.
LUNCHMÖTET Affärsresenären har träffat Lisa Nilsson som berättar om överfyllda askkoppar, tonårshybris och organiskt konstnärskap.
REPORTAGE I jetålderns barndom var de som flög både våghalsiga och förmögna. Då flög man De Havilland Comet, Caravelle, Boeing 707 och Tupolev 104 och olycksstatistiken var skrämmande hög jämfört med idag. Här är ett dokument över flygets värstingar idag.
KONFERENS Rånäs Slott är en plats där lyx och flärd sammanflätas med effektiva möten i en historisk miljö. Ett ställe där teknik och hårdvara samsas med ett personligt och generöst värdskap.
TILLVÄXT Turkiet har blivit en maktfaktor i den strategiskt viktiga del av världen där Europa, Asien och Mellanöstern strålar samman.
DESTINATION Mineralrika bad, kall pilsner och frodiga golfbanor. I Karlovy Vary finns alla beståndsdelar för en avkopplande vistelse. Affärsresenären har besökt Tjeckiens spa-mecka.
2013-05-16 14:44
2013-05-16 14:00
2013-05-10 10:14
2013-05-10 09:54
2013-05-06 16:22
2013-05-06 16:08
2013-04-30 12:08
Mer branschnytt