Hyrbilsbranschen verkar ta krisen med ro. Avis utökar sitt bokningskontor i Göteborg, 35 personer ska anställas:
- I dag är vi 28 personer, i slutet av maj kommer vi att vara 67 som arbetar med reservationer, kundtjänst och kunddatabaser. Bokningscentralen kommer även att hantera ärenden från Norge och Danmark, dvs ett helhetsgrepp kring den skandinaviska hyrbilsmarknaden, vilket ger våra kunder en ännu högre service, säger Mats Dani, Commercial Services Manager på Avis.
Holiday Autos rapporterar om en stark öppning av 2009. Försäljningen inför sommaren är på samma nivå som förra året, säger Stefan Kärrström, vd för Holiday Autos.
INTERVJU Från socialdemokratisk statssekreterare till börschef. Jens Henrikssons drivkraft är att ha roligt på jobbet. Affärsresenären har träffat Stockholmsbörsens vd.
EKONOMI Panama är idag Latinamerikas snabbaste växande land och enligt Internationella valutafonden (IMF) kommer landet sannolikt att ligga i topp under de närmaste fem åren.
REPORTAGE Som affärsresenär träffar man ständigt på nya intressanta kontakter på mässor, möten, flyget, hotellet och andra platser där många affärsresenärer samlas. Om du är aktiv och målmedveten kan dessa kontakter utgöra en viktig del av ditt nätverkande och bli en betydelsefull i arbetet med att få in nya affärer.
AKTUELLT SJ var för ett halvdussin år sedan ett av få järnvägsbolag i världen som med framgång kunde konkurrera med flyget på medeldistanssträckor. Idag är läget tyvärr annorlunda. Affärsresenären har tagit temperaturen på ett tågbolag som återigen får svidande kritik.
TILLVÄXT Brasilien är ett välskött land som är politiskt stabilt och demokratiskt, men tillväxten har minskat från 7,5 procent 2010 till 2,7 procent förra året och kanske inte ens når 2 procent i år. Många menar att den brasilianska modellen där staten går i spetsen för utvecklingen har lett in landet in i en återvändsgränd.
LUNCHMÖTET Affärsresenären har träffat Lisa Nilsson som berättar om överfyllda askkoppar, tonårshybris och organiskt konstnärskap.
REPORTAGE I jetålderns barndom var de som flög både våghalsiga och förmögna. Då flög man De Havilland Comet, Caravelle, Boeing 707 och Tupolev 104 och olycksstatistiken var skrämmande hög jämfört med idag. Här är ett dokument över flygets värstingar idag.
KONFERENS Rånäs Slott är en plats där lyx och flärd sammanflätas med effektiva möten i en historisk miljö. Ett ställe där teknik och hårdvara samsas med ett personligt och generöst värdskap.
TILLVÄXT Turkiet har blivit en maktfaktor i den strategiskt viktiga del av världen där Europa, Asien och Mellanöstern strålar samman.
DESTINATION Mineralrika bad, kall pilsner och frodiga golfbanor. I Karlovy Vary finns alla beståndsdelar för en avkopplande vistelse. Affärsresenären har besökt Tjeckiens spa-mecka.
2013-05-16 14:44
2013-05-16 14:00
2013-05-10 10:14
2013-05-10 09:54
2013-05-06 16:22
2013-05-06 16:08
2013-04-30 12:08
Mer branschnytt