Flygbolaget NextJet i samarbete med Avisita har nu lanserat en helt ny reseportal, Skidflyget.se. Skidflyget kommer därmed öppna upp Sveriges skidanläggningar – stora som små – för hela landet.
NextJets linjenät sträcker sig över Sveriges alla större skidorter. Marknaden för fjällresor är stor i Sverige, men mycket kan göras för att effektivisera den. På Skidflyget finns över femtio skidorter och ännu fler anläggningar representerade. Dessutom finns flera olika transferalternativ: buss, taxi och hyrbil.
Besök www.skidflyget.se och upptäck hur nära fjällen du faktiskt är.
Hallå där! ...Tommy Mäkelä, 26-årig föreläsare från Borås, som lyckades vända en tuff uppväxt präglad av sin Aspergerdiagnos och en känsla av att inte passa in. Tommy hade svårt att komma in på arbetsmarknaden, men hittade till slut rätt när han fick prova på föreläsaryrket. Nu jobbar han för att fler arbetsgivare ska våga anställa och se möjligheterna hos individer med funktionshinder.
Ekonomi Många sparare blev brända när de förlorade pengar i samband med förra höstens finanskris. För att bli framgångsrik i sitt fondsparande så gäller det att sprida riskerna.
business class I tidernas begynnelse – i det här fallet på 1920-talet – fanns det bara en klass. Flygandet var då ett nöje och inte ett stressande mellan olika terminaler.
handel Världshandeln noterade sin största månatliga ökning på fem år, meddelade det holländska forskningsinstitutet Bureau for Economic Policy Analysis i slutet av september. Enligt institutet var höjningen i juli 3,5 procent efter en reviderad ökning på 1,6 procent i juni.
Citerat Efter 22 år som VD och koncernchef på Svenska Mässan i Göteborg lämnar Lennart Mankert sin post nästa år.
Brasilien Sveriges största industristad är São Paulo i södra Brasilien. – I São Paulo finns om kring 200 stycken aktiva svenska företag. Varje år slår de vinstrekord, berättar Jacob Wedin, handelssekreterare på exportrådet i São Paulo.
Citerat Hon startade sitt första företag redan på gymnasiet och fem år senare har hon startat fyra företag och utsetts till Europas bästa unga entreprenör av tidningen Businessweek.
Konferens Sedan 1970 har det konfererats på Sigtunahöjden. I dag råder mottot "East meets West" på den kinainspirerade anläggningen, som plockat det bästa ur två världar.
Citerat När jag möter Lars Danielsson på hans nya kontor på åttonde våningen i Hong Kong Building på Chater Road är det en man som verkar avspänd med tanke på den klappjakt han tidigare utsattes för av media efter tsunamiaffären och den mobbing han drabbades av då han sökte nytt jobb på UD.
Tillväxt Hamburgerkedjan Max är ett av de svenska företag som etablerat sig i mellanöstern. Målet är att öppna drygt 30 restauranger inom tio år genom franchising. De inledde sin internationella expansion genom att öppna filialer i Saudiarabien.
2010-03-03 08:39
2010-03-02 17:10
2010-03-02 17:05
2010-02-22 09:26
2010-01-21 12:04
2009-12-22 14:36
2009-12-22 10:55
Mer branschnytt