Stockholm utsedd till världens bästa busstad

Den Europeiska bussbranschen har utsett Stockholm till världens bästa bussturiststad. Stockholms stad, representerat av Trafikkontoret och Stockholm Visitors Board, mottog The IRU City Trophy Award 2009 nyligen under en prisceremoni i Kortrijk i Belgien.
Stockholm får priset för den exemplariskt bussvänliga policy som implementerats i en extremt komplex natur- arkitektur- och trafik miljö. Den internationella juryn, bestående av representanter från besöksnäringen samt politiker och journalister, uppskattade särkskilt att stadens uppmärksamhet på bussturism och resande. Dessutom att staden lägger stor vikt på att värna om miljön samt stadens välplanerade policy för at skapa tillgänglighet för besökande bussar.
- Att göra en stad byggd på 14 öar och med en medeltida stadskärna bussvänlig är komplext, vilket också juryn uppmärksammar. Trafikkontoret inom Stockholms stad har långsiktigt arbetat med att göra staden tillgänglig för bussturism, säger Ulla Hamilton Miljö- och trafikborgarråd (M)
Även för besöksnäringen i Stockholm är bussbranschen viktig. Stockholms marknadföringsbolag Stockholm Visitors Board tar under måndagen den 19 oktober ytterligare ett steg för att öka servicegraden för bussarrangörer i Stockholm.
- För att underlätta ytterligare för bussturismen lanseras en servicesajt för bussbranschen även engelska, säger Marcus Hammarström, Area Manager Bussturism inom Stockholm Visitors Board. Sajten har tidigare funnits på svenska. Den engelska versionen finns på www.stockholmtown.com/coach och innehåller information om bland annat parkering och restauranger för grupper. Den svenska versionen hittar du här: www.stockholmtown.com/buss
- Det är ett välförtjänt pris. I Stockholm finns ett nära och etablerat samarbete mellan staden, bussbranschen och turistnäringen. Ett samarbete som lett fram till att bussen idag är en naturlig och viktig del i både en attraktiv stadsmiljön och i turistnäringen, säger Anna Grönlund. Förbundsdirektör i Svenska Bussbranschens Riksförbund som tillsammans med branschtidningarna Res- och TrafikForum höll i den nationella nomineringen till IRU City Trophy, säger Anna Grönlund, Förbundsdirektör i Bussbranschens Riksförbund
Tidigare i år utsågs Stockholm till Sveriges bästa bussturiststad av Bussbranschens Riksförbund och branschtidningarna ResForum och TrafikForum och blev därmed Sveriges representant i den Europeiska IRU City Trophy 2009.
Även Flygbussarna uppmärksammades av IRU genom att vinna priset för Europas bästa bussbolag.

Din väns e-postadress

Din egen e-postadress

Meddelande

”Jag har en liten rebell som bor inom mig”

Lunchmötet Han är juristen som tackade nej till ett toppjobb i Bryssel för att utmana sig själv i företagsbranschen. Och blev miljonär på kuppen. Affärsresenären har ätit lunch med Douglas Roos som äger sajten Nyheter24. – Ville man följa med på skidresan i Alperna var det till att rulla ihop stålarna själv.

Från hemlagat till halvfabrikat

Smarta resor När resandet var en lyx och inte enbart en nödvändighet tog en flygning över Atlanten 29 timmar och gick löst på närmare 40 000 i dagens penningvärde. För den summan hade man råd med medhavda kockar som gjorde allt ombord från scratch. Då var även resandet med flyg i ekonomiklass glamoröst och maten en upplevelse.

Chile

Den ekonomiska krisen knackar på Chiles dörr

Tillväxt ”Den chilenska modellen dras med lite skavanker men behöver bara finjusteras”, säger Sebastian Pinera, den förste folkvalde presidenten i landet från ett mittenparti på ett halvsekel.

Tåget till mötet

TRANSPORT Rälsen sträcker sig över hela vårt land som ett grovmaskat nät och med tåget når man en mängd destinationer som ligger långt ifrån flygplatser, men fungerar det som det ska att ta sig från en punkt till en annan? Affärsresenären har luskat i när tåget går som på räls – och när det spårar ur.

Pilsner, golf och kultur i Tjeckien

RESA I Europas hjärta ligger landet med ölbryggerier, konsthistorisk arkitektur och lummiga landskap. I det gröna gömmer sig ett stort antal golfbanor. Tjeckien är det perfekta resmålet för den som vill kombinera en golfweekend med välgörande kroppsbehandlingar och berikande kulturupplevelser.

Snabbtågen erövrar världen

TÅG Nya snabbtåg erövrar världen, men det finns problem och motsättningar. Affärsresenären har scannat av läget runt om i världen.

Blue hotel, Lidingö, Spa

Familjehotell med pausen i fokus

KONFERENS Du måste logga ut för att kunna logga in. På Lidingö utanför Stockholm ligger det nylanserade konferenshotellet som satsar på avslappning och back to basic. Bakom konceptet står hotellveteranen Ejnar Söder med söner. Det funkar väldigt bra oss tre emellan. Det viktigaste är att ha humor och ta lätt på småsaker. Undantaget är förstås skarven på lampskärmarna, säger Ejnar.

Lång väntan på Uppsala Airport

INFRASTRUKTUR Miljödomstolen har sagt nej till att tillåta civil flygtrafik från Ärna. Frågan ligger nu hos miljödepartementet, som i sin tur väntas skicka ut ärendet på remiss inom regeringen.

Så skyddar du din smartphone

DIGITALSMART I princip alla bärbara datorer har säkerhetsskydd, som antivirus och brandväggar, men bara en av hundra personer har skydd mot virus och intrång i sina smarta telefoner.

Grand Open spelas för nionde året i rad

GOLF I morgon samlas 20 sponsorer och 140 spelare från olika branscher på Vidbynäs Golf Club, söder om Stockholm. Till årets upplaga har deltagare från hela tolv olika länder anmält sig.

Fler artiklar

Sök affärsresor i Sverige

I samarbete med Sverigeresor.se

Prenumerera på nyhetsbrevet

Prenumerera på det kostnadsfria och månatliga nyhetsbrevet från Affärsresenären!


easyFairs Scandinavia AB
Adactive
Space 360 AB
Falkenberg strandbad
easyFairs Scandinavia AB